Rok 2020 v Aeroklube Poprad

Ne, 03/01/2021 - 18:18 — admin

Takto pred rokom sme sumarizovali úspešný rok a nikto z nás ani len netušil aký náročný je pred nami. Celý rok sme prežili v tieni pandémie, dodržiavania opatrení a čiastočného utlmenia našej činnosti. Je to určite pochopiteľné, nakoľko je určite pre nás všetkých najdôležitejšie zdravie nás, ale najmä našich blízkych. Napriek tomu nám o niečo kratšia letná sezóna umožnila venovať sa našej činnosti naplno. Dovolím si teda v stručnosti zhrnúť ako náš Aeroklub zvládol tento náročný rok.

V roku 2020 sme po dlhom čase neotvorili nový kurz bezmotorového lietania. Keďže bolo ťažké predpokladať ako protipandemické opatrenia a nariadenia ovplyvnia našu činnosť, rozhodli sme sa v rámci možností venovať súčasným žiakom - plachtárom. Výsledkom sú traja noví piloti a jedna pilotka, nádejní plachtári. Na rýchlo sa vyvíjajúcu situáciu vo svete a nutnosť zvykať si na iný spôsob života sme zareagovali aj tým, že povinné zimné školenie vrátane preskúšania sa nám podarilo absolvovať elektronicky, z pohodlí našich domovov.

Letná sezóna prišla v duchu uvoľnovania opatrení a umožnila nám rozbehnúť lietanie naplno. Podarilo sa nám zorganizovať tradičné plachtárske sústredenie, na ktorom sa zúčastnili aj členovia aeroklubov z Prešova, Očovej, Trnavy a Bratislavy, taktiež plachtári z Českej republiky. Napohľad úspešné sústredenie však malo jedno negatívum, prejavil sa výrazný pokles záujmu členov Aeroklubu o jeho fungovanie. Z pohľadu na "pandemický" rok ako taký, je tento pokles pochopiteľný a preto dúfam, že sa v blízkej budúcnosti vrátime k hojným počtom členov na spoločných prevádzkach a akciách Aeroklubu. Záver letnej sezóny patril, síce presunutému, ale zato príjemnému stretnutiu veteránov, na ktorom sa opäť zišlo niekoľko generácií a bolo prijaté veľmi pozitívne.

Ak premeníme letnú sezónu na čísla, počínali sme si nasledovne. Naše vetrone strávili vo vzduchu spolu takmer 220 hodín, z toho 100 hodín patrilo žiakom bezmotorového výcviku. Vlečné lietadlo WT-9 Dynamic nalietalo cez 110 hodín. Pozitívom je, že aj napriek nepriaznivému obdobiu môžeme hovoriť o vyššom nálete ako v predchádzajúcom roku. Do prevádzky Aeroklubu sa v priebehu sezóny zapojilo aj niekoľko súkromných lietadiel.

S výnimkou vyššie uvedených podujatí sme sa museli vzdať organizovania tradičných prevádzko spojených s ukončením leteckej sezóny, respektíve kalendárneho roka. Tradičné Gulash Rallye malo napísať svoj jubilejný dvadsiaty ročník, sezóna tak ostala otvorená, resp. bola uzavretá v tichosti. Verím, že sa jubilejné Gulash Rallye bude niesť v duchu otvorenia novej kapitoly a definitívneho zatvorenia pomyselných dverí za nepriaznivým obdobím, ktoré rok 2020 priniesol.
Aeroklub sa ako občianske združenie musel popasovať aj s ďalším problémom - takmer 7-násobným zvýšením daní zo strany mesta Poprad. Finančná kondícia občianskeho združenia záleží na mnohých faktoroch. Tentokrát sme mali šťastie, že sa klub nachádzal v takej kondícií, ktorá umožnila takúto sumu uhradiť. V období kolabujúcej ekonomiky však takéto zvýšenie nepovažujeme za najšťastnejší krok a v budúcnosti môže byť pre občianske združenia likvidačný. Takúto sumu by sme si vedeli predstaviť skôr ako investíciu do nášho majetku, ktorý si vyžaduje neustálu údržbu a modernizáciu; prípadne by sa nám lepšie uvažovalo o kúpe nového lietadla pre našich členov.

Rok 2020 je za nami a teraz sa musíme pozerať iba dopredu. Navyše náš Aeroklub v roku 2021 čaká 75. výročie organizovaného lietania pod Tatrami. S tým bude spojených niekoľko podujatí a verím, že nám bude umožnené ich zorganizovať.

Záverom by som ešte rád vyjadril veľkú vďaku za celoročnú bezproblémovú spoluprácu kolektívu Letiska Poprad - Tatry, našim priateľom - riadiacim letovej prevádzky popradskej letiskovej riadiacej veže a všetkým našim partnerom a priaznivcom.

Verím, že sa celková situácia bude zlepšovať natoľko, že vo veľmi blízkej budúcnosti absolvujeme úspešný "vzlet" do novej, ešte lepšej, sezóny. Dovolím si, v mene všetkých členov Aeroklubu Poprad, popriať to všetkým aeroklubom, aeroklubákom, pilotom a leteckým nadšencom. Teším sa na stretnutie so všetkými u nás, na letisku s najkrajšími kulisami na Slovensku.

Ing. Ľubomír Hurajt
predseda Aeroklubu Poprad o.z.

• Teplota: 3 °C, pocitová teplota: 1 °C
  • Vietor: západo-severozápadný, 2.1 m/s