Rok 2016 je za nami...

Št, 05/01/2017 - 15:08 — admin

Tak ako každý rok, aj tentokrát sme posledný deň v roku využili na lietanie pre radosť. Počasie nám opäť prialo a tak sa naši členovia pozreli na zasneženú tatranskú a podtatranskú krajinu z vtáčej perspektívy. Rok 2016 bol pre náš aeroklub úspešný a veľmi radi sme sa s ním rozlúčili najkrajším možným spôsobom. Svedčia o tom úsmevy a dobrý pocit zúčastnených a tiež ich netrpezlivosť v čakaní na ďalšiu sezónu.

Rok 2016 sme začali otvorením ďalšieho kurzu bezmotorového lietania, do ktorého sa prihlásilo 7 záujemcov a 2 záujemkyne. Svoju letecký výcvik začali niekoľkotýždňovým teoretickým kurzom, zakončeným teoretickým preskúšaním. Všetci adepti ho zvládli úspešne a na začiatku apríla absolvovali svoje prvé zoznamovacie lety. V  priebehu roka takmer všetci výrazne pokročili vo výcviku. Svedčí o tom aj pre nás príjemné číslo 88 letových hodín plachtárskeho výcviku, čo je o takmer 17 hodín viac ako v predchádzajúcej sezóne. Rád by som vyjadril veľkú vďaku všetkým inštruktorom a vlekárom, ktorí sa podieľali na bezproblémovom priebehu výcviku a samozrejme aj našim žiakom za ich nadšenie a prístup k leteckému výcviku.

Nelenili ani naši aktívni členovia - plachtári. Vyťažené boli všetky naše vetrone, počas leta sa zúčastnili na niekoľkých súťažiach. Najvýznamnejšie z nich, Majstrovstvá Slovenska v bezmotorovom lietaní a Majstrovstvá Slovenska juniorov v bezmotorovom lietaní boli s bohatou účasťou našich členov. Po dlhých rokoch sa rozbehlo aj vlnové lietanie v jesenných mesiacoch. Členovia Aeroklubu nalietali na vetroňoch v roku 2016 spolu cez 240 hodín, čo je v porovnaní s rokom 2015 nárast o približne 70 hodín.

V súvislosti s nárastom počtu nalietaných hodín našich vetroňov súvisí aj vyšší počet letov motorového lietadla WT-9 Dynamic, ktoré pomáhalo vetroňom dostať sa do vduchu. Naši piloti ho však využívali aj na navigačné lety, turistiku, či lietanie pre radosť. V roku 2016 Dynamic strávil vo vzduchu 107 hodín, o 25 hodín viac ako v roku 2015. V uplynulej sezóne sa naši motoroví piloti nezúčastnili žiadnej navigačnej súťaže (v presnom lietaní), zastúpenie sme však mali na Majstrovstvách sveta v leteckej akrobacii v Poľsku.

Ani v roku 2016 nechýbali tradičné podujatia ako Gulash Rallye - Memoriál Ľ. Majerčáka, Memoriál Paľa Hvorku, alebo plachtárske sústredenie za účasti plachtárov z Českej republiky.

Zhrnuté a podčiarknuté, v roku 2016 sme strávili vo vzduchu približne 460 hodín. Som veľmi rád, že v porovnaní s predchádzajúcim obdobím náš nálet narastá a verím, že v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej. Veľmi dôležitý je aj fakt, že v uplynulom roku sme nezaznamenali ani jednu leteckú nehodu, či incident, za čo patrí moje poďakovanie všetkým pilotom, ktorí v tejto sezóne osedlali klubové lietadlo. Ďakujem aj všetkým partnerom a priaznivcom za spoluprácu a priazeň.

Veľké poďakovanie patrí aj nášmu domovskému letisku, Letisku Poprad - Tatry a.s. za bezproblémovú spoluprácu v roku 2016.

V neposlednom rade, v mene všetkých pilotov Aeroklubu Poprad, ďakujem aj všetkým riadiacim letovej prevádzky letiskovej riadiacej veže letiska Poprad za ich profesionalitu, pomoc a ochotu pri našich prevádzkach.

V mene členov Aeroklubu Poprad prajem všetkým spomenutým, všetkým pilotom a nadšencom lietania ešte úspešnejší Nový rok 2017, mnoho šťastných vzletov a pristátí nielen v kabínach lietadiel, ale aj v osobnom a pracovnom živote.

P F  2 0 1 7

Ľubomír Hurajt
predseda Aeroklubu Poprad o.z.

Aktuálne počasie

Poprad - Tatry

Polooblačno
  • Polooblačno
  • Teplota: 19 °C
  • Vietor: severo-severovýchodný, 3.1 m/s
  • Tlak: 1018 hPa
  • Rel. vlhkosť: 52 %
  • Dohľadnosť: 10 km
  • Východ slnka: 02:42 GMT
  • Západ slnka: 18:45 GMT
Hlásenie z dňa:
Št, 07/07/2022 - 18:00

Lietanie v Tatrách