Vlnové lety nad Tatrami

Po, 12/12/2016 - 09:27 — admin

Najmä jesenné mesiace prinášajú každoročne do našej horskej oblasti zaujímavý meteorologický úkaz s príznačným názvom "horská vlna". Ako sa môžete domnievať, pre pilotov vetroňov je to jav mimoriadne žiadúci, pretože vďaka nemu je možné dosahovať letovú výšku, ktorú za bežných letových (letných) dní je dosiahnuť takmer nemožné. Tohtoročnú vlnovú sezónu odštartovala vzácna návšteva z Poľska - aktuálne najlepší plachtár na svete, Sebastian Kawa. Koncom novembra u nás strávil dva letové dni, počas ktorých dokázal preletieť vzdialenosť okolo 700 km s maximálnou dosiahnutou výškou 6 km nad morom.
 

Ako vzniká vlna?

Pre najjednoduchšie pochopenie stačí prirovnať názov "vlna" k vodným vlnám, ktoré pozorujeme napríklad v tečúcej rieke. Vznikajú pri obtekaní kameňov, alebo iných prekážok. Práve takouto prekážkou v prúdení vzduchu sú Vysoké Tatry. Na to, aby sa nad nimi vytvorila vlna je preto potrebné prúdenie vzduchu zo severu, až severozápadu. Oblasti s využiteľným stúpaním sa v takomto prípade vytvárajú na záveternej, čiže na slovenskej, strane Tatier. Vzduch za horskou prekážkou v menšej výške vytvára takzvaný "rotor", kde sa vzduch premiešava a doslova točí v smere prúdenia. Táto oblasť je pre lietadlá najnebezpečnejšia. Vyznačuje sa strihom vetra a silnou turbulenciou, no práve v miestach, kde tento vzduch postupuje nahor je možné nadviazať do stúpania. V našich podmienkach môžeme rotor pozorovať približne na úrovni mesta Poprad a južnejšie vo forme neforemných oblakov Cumulus. Pri silnejšom prúdení môžeme pozorovať aj ich pomerne rýchlu rotáciu.

Tak ako na vrchole morskej vlny môžeme vidieť penu, vrcholky horskej vlny sa prejavujú najkrajším možným spôsobom - šošovkovitými oblakmi, ktoré sa odborne nazývajú Altocumulus lenticularis. Takéto oblaky sú nad Tatrami výnimočne fotogenické, nepomýľte si ich však s lietajúcimi taniermi... Horská vlna umožňuje stúpanie vetroňa až po výšku tropopauzy, čo je približne 10 000 metrov nad morom. Vystúpať do tejto výšky je počas letných dní takmer nemožné, keďže letné (termické) mraky nám umožňujú stúpať v lepšom počasí iba do cca troch kilometrov.

Strastiplná cesta nahor...

Nie je to však také jednoduché ako sa zdá. Nie vždy je možné plynule a bezpečne nadviazať do vlny, je nutné sledovať vývoj počasia - tak na zemi, ako aj počas samotného letu. Stúpanie aerovlekom do vlny je kvôli silnému strihu vetra a silnej turbulencii veľmi nebezpečné. Keďže sa vlna objavuje na jeseň, prípadne na začiatku zimy, musíme zabudnúť na ľahké oblečenie. Teplota v takýchto výškach môže klesať až pod hodnoty - 30°C. Vo výškach nad 3 000 metrov nad morom je dlhodobejší pobyt pre bežného človeka nebezpečný. Hrozí takzvaná hypoxia, čiže nedokysličenie organizmu, čo môže viesť k poruchám funkcií organizmu, bezvedomiu a podobne. Preto je vo veľkých výškach nevyhnutné použitie dýchacích prístrojov. Dôsledná príprava pilotov aj techniky, štúdium meteorológie a ľudskej fyziológie je základným predpokladom na bezproblémové zvládnutie letov vetroňom vo veľkých výškach. Dobrá fyzická kondícia pilotov je samozrejmosťou. Odmenou za toto úsilie je nádherný výhľad a nezabudnuteľný zážitok z vlnových letov.

Z hľadiska letovej prevádzky

Rozdelenie vzdušného priestoru na Slovensku umožňuje lety športových lietadiel bez letových plánov a špeciálneho vybavenia (mimo riadených okrskov letísk) do nadmorskej výšky 2 438 metrov (8 000 stôp). Lietadlá letiace nad touto výškou musia mať ďalšie prístrojové vybavenie, musia byť na rádiovom spojení s oblastným strediskom riadenia letovej prevádzky v Bratislave a musia mať podaný letový plán z dôvodu, že v tomto priestore lietajú všetky dopravné lietadlá.

Našou neoceniteľnou výhodou je veľkosť riadeného vzdušného priestoru, ktorý prináleží popradskej letiskovej riadiacej veži. Za pomoci našich priateľov, riadiacich letovej prevádzky, je nám umožnené bez zvláštneho prístrojového vybavenia a podaného letového plánu stúpať až do výšky približne 4 100 metrov (13 500 stôp), za čo im patrí naša veľká vďaka :-)

Posúďte sami...

Už sa budeme opakovať pri vyhlásení, že vlnové lietanie má svoje jedinečné čaro a prináša nezabudnuteľné zážitky. Všetci piloti sa s nimi veľmi radi podelia a preto je náš archív plný fotografií a videí z vlnových letov. Nahliadnite do našej galérie a posúďte sami...

  Archívne zábery

Aktuálne počasie

Poprad - Tatry

Polooblačno
  • Polooblačno
  • Teplota: 19 °C
  • Vietor: severo-severovýchodný, 3.1 m/s
  • Tlak: 1018 hPa
  • Rel. vlhkosť: 52 %
  • Dohľadnosť: 10 km
  • Východ slnka: 02:42 GMT
  • Západ slnka: 18:45 GMT
Hlásenie z dňa:
Št, 07/07/2022 - 18:00

Lietanie v Tatrách