Gulash Rallye - Memoriál Ľ. Majerčáka 2021

St, 22/09/2021 - 06:55 — admin

Aeroklub Poprad pozýva všetkých pilotov, aeroklubákov a priaznivcov lietania na tradičné podujatie spojené so zatváraním tatranského neba, Gulash Rallye 2021 s podtitulom Memoriál Ľubomíra Majerčáka. Uskutoční sa 9. októbra 2021 na Letisku Poprad - Tatry, v priestoroch Aeroklubu Poprad. 

 

Oslava 75. výročia Aeroklubu

Zapojme prosím na chvíľu svoju predstavivosť a prenesme sa do roku 1936, asi 3 kilometre západnejšie od súčasného Aeroklubu, na lúku za železničnou stanicou vo Svite. Pristálo na nej malé motorové lietadlo zo Zlína, z ktorého vystupuje major Ambruš a odovzdáva zástupcom novo vzniknutej fabriky Baťa zásielku s výplatami pre jej zamestnancov. Nájdime si v tomto čase aj príjemné letné ráno a prejdime sa od svitskej pekárne smerom do Lučivnej. Stretávame skupinku mladých ľudí vlečúcich klzák a gumové lano na kopec. Nad Lučivnou už jeden z mladíkov usadá na sedadlo klzáku a vznesie sa nad okolité lúky. Onedlho pristane, neúnavná skupinka ho opäť vyťahuje nahor, napína lano, na sedadlo usadá ďalší aviatik a štartuje do výšin. Toto sa opakuje nespočetne veľa krát, kamaráti takto spolu strávia celý deň, víkend, leto a plnia si sny o lietaní. Nadšencov postupne pribúda a za krátky čas a v Baťovom podniku vo Svite vzniká organizovaný celok – závodný aeroklub. Takto to celé začalo a bolo to presne pred 75 rokmi.

75 rokov na tatranskom nebi

Ut, 24/08/2021 - 18:30 — admin

Pri príležitosti 75. výročia lietania v Tatrách vznikla skromná publikácia mapujúca históriu lietania v podtatranskom regióne. Listovaním v nej zažijete stručný, ale zaujímavý výlet do histórie Aeroklubu Poprad a jeho predchodcu Aeroklubu Svit.

Autorom publikácie je predseda Aeroklubu Ľubomír Hurajt.
Materiály, fotografie, podklady a cenné informácie poskytol bývalý dlhoročný predseda Aeroklubu pán Jozef Šterbák.

 

Aktuálne počasie

Poprad - Tatry

Malá oblačnosť
  • Malá oblačnosť
  • Teplota: -10 °C
  • Vietor: juhozápadný, 1 m/s
  • Tlak: 1034 hPa
  • Rel. vlhkosť: 85 %
  • Dohľadnosť: 10 km
  • Východ slnka: 06:05 GMT
  • Západ slnka: 15:42 GMT
Hlásenie z dňa:
Po, 06/02/2023 - 19:30

Lietanie v Tatrách